Do niedawna mieliśmy rynek sprzedającego. Ceny nieruchomości co kwartał biły nowe rekordy, a mieszkania oferowane w cenach rynkowych schodziły na pniu. Teraz sytuacja nieco się zmieniła. Wielu kupujących wstrzymuje się z zakupem. Pojawiło się więcej obostrzeń dla osób kupujących na kredyt hipoteczny. Kupujący oczekują rabatów i okazji cenowych. Do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa szczególnie dla osób z podwyższonej grupy ryzyka.

  • Jak odnaleźć się w takim otoczeniu rynkowym jeśli sprzedajemy teraz mieszkanie?
  • Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę, żeby sprawnie doprowadzić do transakcji?

Przed rozpoczęciem sprzedaży przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty.

Może się okazać, że oglądający od razu zadeklaruj chęć zakupu. Brak niezbędnych dokumentów może uniemożliwić szybkie podpisanie umowy przeniesienia własności lub umowy przedwstępnej a czekający klient może znaleźć coś innego, rozmyślić się albo podjąć próby renegocjacji ceny. Tutaj sprawdzisz jakie dokumenty będą niezbędne do sprzedaży Twojej nieruchomości.

Pierwszy tydzień sprzedaży może być decydujący.

Nowe oferty mieszkań generują największe zainteresowanie kupujących. Często w pierwszym tygodniu sprzedaży jest więcej zainteresowanych niż przez kolejny miesiąc łącznie. Warto być dobrze przygotowanym do spotkań z pierwszymi potencjalnymi kupującymi oraz poważnie potraktować każdą ofertę nawet jeśli początkowo będzie niższa od oczekiwanej i mimo wszystko podjąć rozmowy z klientami.

Umawiaj się z potencjalnymi kupującymi w podobnym terminie.

W zależności od zainteresowania umawiaj się z potencjalnymi kupującymi raz dzienni. Jeśli masz mniej zainteresowanych, raz dziennie co kilka dni. Najlepiej jedna osoba za drugą. W przypadku mieszkań zamieszkanych przez rodziny, domownicy na czas prezentacji mogą wyjść na spacer. Dzięki temu ograniczamy ilość osób przebywających razem w mieszkaniu, a kupujący poczują się swobodniej. Po prezentacjach mieszanie warto przewietrzyć.

Wystaw ofertę w cenie bliższej ceny transakcyjnej.

W IV kwartale 2019 sprzedający na rynku wtórnym wystawiali oferty sprzedaży nieruchomości średnio o 18% drożej, niż wynosiły ceny transakcyjne (dane z 7 największych miast w Polsce, raport NBP). Zawyżanie ceny ofertowej znacznie obniża zainteresowanie kupujących i zmniejsza szansę na sprzedaż. Sprzedający często zdają sobie z tego sprawę po kilku tygodniach lub miesiącach bezskutecznej sprzedaży. Profesjonalne podmioty takie jak deweloperzy nie popełniają tego błędu. Dla porównania deweloperzy w IV kwartale 2019 oferowali mieszkania 7% drożej, niż sprzedawali. Dzięki temu przyciągają więcej zainteresowanych, którym mają szansę sprzedać oferowane lokale.

Sprzedaż warto zlecić Agencji Nieruchomości.

Dobry pośrednik, który jest aktywny w okolicy, gdzie sprzedajesz mieszanie, będzie w stanie doradzić w jakiej cenie wystawić daną nieruchomość i w jakich cenach aktualnie dochodzi do sprzedaży. Dobrze wypromuje Twoją ofertę. Lepiej zbada potrzeby i możliwości finansowe potencjalnych kupujących, dzięki czemu wyselekcjonuje właściwych kupujących spośród zainteresowanych, żeby nie przyprowadzać tłumów na prezentacje. Pośrednik ma więcej czasu na rozmowę z kupującymi przed prezentacją i zna ich oczekiwania lepiej od Ciebie, dlatego będzie miał szanse na korzystniejsze przedstawienie im oferty Twojej nieruchomości. Będzie również w stanie załatwić za Ciebie formalności w urzędach związanie ze sprzedażą nieruchomości.


Potrzebujesz pomocy przy sprzedaży mieszkania? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.