Problemy z najmem?
Najem wydaje się idealnym rozwiązaniem i sposobem zarządzania nieruchomością. Schody zaczynają się jednak w momencie, gdy zaniedbamy sprawy formalne. Dobre praktyki postępowania pozwolą nam uniknąć błędów. Poznaj je już dziś!
Jak znaleźć najemcę?
To podstawowy problem, z którym musisz się zmierzyć. Tylko dokładna analiza potencjału naszej nieruchomości pozwoli nam określić, kim będzie Twój najemca docelowy. Duże znaczenie odgrywa lokalizacja i wiążące się z nią udogodnienia. Bliskość uczelni sprawi, na przykład, że idealną grupą docelową będą studenci. Nie jest to jednak jedyny argument, ponieważ należy pamiętać, że musimy dostosować nieruchomość właśnie do oczekiwań naszego najemcy. Otwarty układ pomieszczeń, brak szafek z szufladami i niezamykane pokoje będą dużą wadą dla studentów. Niedostosowanie naszej nieruchomości do potrzeb naszego najemcy może być powodem ostatecznej rezygnacji z naszej oferty. Inne preferencje mają rodziny z dziećmi, czy pracownicy oddelegowani do pracy w Polsce. Pierwszym powodem występowania problemów z najmem jest brak wiedzy na temat tego, kim jest nasz najemca. Drugim poważnym błędem jest lekceważenie konkurencji. Wiele osób błędnie myśli, że w dużych miastach takich jak Warszawa i Kraków można bezproblemowo wynająć nieruchomości. Nic bardziej mylnego! Musisz ocenić popyt i podaż, a także ustalić cenę, która faktycznie będzie przynosiła Ci oczekiwany zysk. Niezbędny jest również dobry plan marketingowy. W przypadku dużej konkurencji cenowej musisz zainwestować w reklamę. W tym celu należy ustalić, gdzie będziemy szukać najemcy i w jakim miejscu reklamować nasze mieszkanie. Jak widać najem, wiąże się również z inwestycją. Im szybciej znajdziemy najemców, tym mamy szansę na osiągnięcie większego zysku.
Formalności to podstawa
Najem przysparza wielu problemów, a głównym jego powodem jest brak pisemnej umowy. W przypadku chęci wypowiedzenia umowy przez najemcę lub właściciela musi to być również forma pisemna. W celu sporządzenia umowy należy udać się do prawnika. Jednak, aby umowa była skuteczna i we właściwy sposób chroniła interesy obydwu stron konieczna będzie również wizyta u notariusza. Kolejną instytucją, którą trzeba odwiedzić, jest Urząd Skarbowy, do którego należy się udać po podpisaniu umowy. Bardzo ważną informacją do zapamiętania jest to, że przychód z najmu ulega opodatkowaniu. W tej kwestii bardzo problematyczny jest najem krótkoterminowy. Musi on być rozliczany w ramach działalności gospodarczej. Poza tym problemy generują również możliwe i różne sposoby opodatkowania:
- podatek liniowy ze stawką 19 %,
- podatek w formie karty podatkowej,
- podatek na zasadach ogólnych ze stawką 18 % i 32 %,
- podatek w formie ryczałtu ze stawką 17 %.
Każda z tych form opodatkowania opiera się na innych zasadach. Na przykład opodatkowanie kartą podatkową jest możliwe tylko w przypadku wynajmu domków turystycznych lub pokoi gościnnych. Nieznajomość aktualizacji wiedzy z zakresu prawa podatkowego jest jednym z głównych problemów związanych z zarządzaniem nieruchomością.
Jak uniknąć problemów z najmem?
Propertica jako profesjonalne biuro nieruchomości radzi od początku skierować sprawę do ekspertów. Pozwala to zaoszczędzić czas i uniknąć problemów. Kompleksowe usługi: doradztwo finansowe, prawne i pomoc w działaniach marketingowych sprawią, że najem będzie bezpieczny i korzystny finansowo. Wsparcie na wielu płaszczyznach pozwoli spójnie realizować wybraną strategię i szybko doprowadzić do znalezienia odpowiedniego najemcy.
Potrzebujesz pomocy przy sprzedaży mieszkania? Skontaktuj się z nami i umów się na bezpłatną konsultację.